Kobiden bks

BKS, ‘dört geçişli kazan’ ile yüksek verim sağlıyor

Yeni ürünleri olan dört geçişli kazanın, kömür yakıtında yüksek verim sağladığını belirten Fabrika Müdürü Serkan Madencioğlu, kazanın, diğer kazanlara göre yüzde 40 dahaaz kömür yaktığını ifade etti.
İZMİR – BKS Birleşik Kazan, evsel ve sanayiye yönelik ısınma maksatlı kazanların yanı sıra uzman mühendis kadrosuyla sanayinin gerektirdiği her türlü endüstriyel buhar kazanlarını da üretiyor. Pınarbaşı’ndaki fabrikasında endüstri ve konut amaçlı değişik ölçekte kazan üreten firma ürettiği dört geçişli kazan modeliyle, kömür yakıtında yüksek verim sağlıyor.

Üretimlerinin büyük bölümünü resmi kurumlar, kooperatif ve büyük müteahhitlik projeleri için gerçekleştirdiklerini kaydeden BKS Birleşik Kazan Sanayi Fabrika Müdürü Serkan Madencioğlu, katı yakıt ve doğalgazlı çalışan orta ve büyük ölçekli merkezi ısıtma sistemleri için kazanlar ürettiklerini ifade etti. Madencioğlu, yeni ürünleri olan dört geçişli kazan modelinin sağladığı yakıt verimliliği ile yüksek talep gördüğünü belirterek, “TSE Belgesi, CE işareti ve verim kapasite raporu olan bu ürün, kömür yakıtında maksimum verim sağlıyor. Kömürlü kazanlarda maksimum verim yüzde 85’tir. Bizim ürettiğimiz kazanın verimlilik testlerini Ankara’da TSE’de yaptırdık ve yüzde 83.78 verimle çalıştığı görülünce, TSE birinci derecede verim onayı verdi” diye konuştu.

Dört geçişli kazanın, diğer kazanlara göre yüzde 40 daha az kömür yaktığını söyleyen Madencioğlu, kazanın sağladığı verimliliğin, firmalarının resmi projelerden daha fazla pay almasını sağlayacağını kaydetti. Madencioğlu, iş potansiyelinin önemli kısmını kazandıkları resmi ihalelere yapılan kazanların oluşturduğunu belirterek, yüzde 40 verimle çalışan dört geçişli kazanın, kamunun enerji tüketimini de azaltacağını savundu. Bu yıl ürettikleri dört geçişli kazandan şimdiye kadar 75 adet sattıklarını belirten Madencioğlu, şöyle konuştu:

“Bundan sonra daha çok bu kazanı üreteceğiz. Tasarruflu olduğu için merkezi ısıtmanın olduğu hastane, okul, kooperatif, fabrika ve benzeri alanlarda ısıtma giderlerini büyük oranda düşürdüğü için müşteriler bu kazanı tercih etmeye başladılar.”

Madencioğlu, BKS’nin üretimde yeni teknolojileri kullandığını, lazer kesim ve gazaltı elektrokaynak ile üretim yaptıklarını söyledi. Pınarbaşı’nda 3 bin 500 metrekare alan üzerine kurulu bin 600 metrekare kapalı tesislerde, üç imalat holünde üretim yaptıklarını söyledi. Madencioğlu, fabrikada değişik ölçeklerde yılda 500 kazan ürettiklerini, yıllık üretim kapasitesinin ise bin 500 kazan olduğunu vurguladı. Madencioğlu, faaliyetleri hakkında şu bilgileri verdi:

“Evsel ve sanayiye yönelik ısınma maksatlı kazanlara ilaveten, uzman mühendis kadromuzla sanayinin gerektirdiği her türlü endüstriyel buhar kazanı ve diğer imalatları yapıyoruz. Ürünlerimizde Ereğli Demir-Çelik Fabrikalarında üretilen, kazan standartlarına uygun A1 kalite düzeyinde, St 37.2, HII ve 17Mn4 saçları ile gerilim giderme tavından geçirilmiş normalize kazan borusu kullanılmaktadır. Bizler, BKS Birleşik Kazan olarak, kalite ve müşteri memnuniyetini ilke edinen bir firmayız. Buna bağlı olarak müşterilerimize sadece ürün satışına kadar değil, satış sonrasında da hizmet sunmaya devam ediyoruz.”

Hedef, daha yüksek ısı ve buhar kapasitesi

Madencioğlu, BKS’nin gelecekte ısıtma sektöründe ve endüstriyel sektörde alev borulu kazanlardan su borulu kazan uygulamalarına da geçerek daha yüksek ısı ve buhar kapasitelerine erişmeyi hedeflediğini kaydetti. Madencioğlu, endüstriyel uygulamaların yanında konutlar için kat kaloriferi ve radyatör, pompa, yakıcı ve diğer muhtelif ısıtma sistemi elemanlarını da üretim yelpazesine eklemeyi hedeflediklerini de ifade etti. Madencioğlu, şöyle konuştu:

“Kazan imalatçısı olarak ISO 9001:2000 belgemizi ve 100 bin kcal/h ile 750 bin kcal/h kapasite arasında basınçlı kaplarda can güvenliği açısından zorunluluk haline gelen CE belgesini TÜV-SÜD ve TSE’den tüm sıcak su kazanları için verim ve kapasite rapor ve belgelerimiz var. Aynı zamanda fabrika bünyesinde bir ısı verim laboratuvarı kurulmaktadır. Bu çalışma ile büyük ölçüdeki kazan kapasite ölçümlerimizi yapmakla birlikte, aynı sektördeki diğer firmalara da hizmet vermeyi planlıyoruz.”